Spring til hovedindhold Spring til siddefod

8. maj 2026

Johnny Madsen for faaen!

Saltvand, røg og beskidt vestkyst-rock

Fredag den 8. maj transformeres Kultursalen i Augustenborghallerne til en jysk rock-oase, når det forrygende hyldestband ”Johnny Madsen for faaen!” indtager scenen.

Vi hylder en af Danmarks største originaler med en aften dedikeret til Johnny Madsens enorme sangskat. Bandet leverer hitsene med den helt rette nerve, rå guitar og en energi, der når helt ned til de bagerste rækker. Det bliver en aften, hvor vi skråler med på ”Færgemanden”, drømmer os væk til ”Udenfor Sæsonen” og mærker suset fra de mange års landevejsridt.

Find dine gamle læderstøvler frem, smør stemmebåndet og tag vennerne under armen. Det bliver en aften, hvor vi fejrer musikken, humøret og den helt særlige Madsen-ånd.

Vi ses til en rockfest, man ikke lige glemmer – for faaen!

Koncerten finder sted i Kultursalen i Augustenborghallerne fredag den 8. maj 2026 kl. 20. Dørene åbnes kl. 19.

På gensyn i Kultursalen
MIF Kulturafdeling

Johnny Madsen for faaen!

En hyldest med sjæl, charme og rock'n'roll!